Jak uniknąć krzywdy?

fashion hero

Witajcie Kochani, w dzisiejszym wpisie chciałam poruszyć temat KRZYWDY i odpowiedzieć na pytanie, czy jest jakikolwiek sposób na to, by jej uniknąć.

Czasami krzywda spotyka nas niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy jej uniknąć, niezależnie od miejsca, w którym przebywamy, działań, które podejmujemy oraz niezależnie od naszej woli. Czasami ktoś nas krzywdzi nieświadomie. Czasami na krzywdę nie mamy żadnego wpływu.

Cierpienia nie da się uniknąć. 

Żaden człowiek, który żyje na tym świecie, nie będzie miał doskonałego życia, usłanego różami, w którym problemy będą dotykały wszystkich innych, oprócz niego. Życie to zbiór chwil radości i smutku przeplatających się na zmianę. Życie to fale, w których raz doświadczamy przypływu szczęścia, a raz rozpaczy. Wiara nie uczy nas tego, że gdy będziemy wierzyć w Boga i żyć z Nim, to wszystkie problemy odejdą i cierpienie będzie nam obce. Wiara polega na tym, że bez względu na to, co by się nie działo w naszym życiu, będziemy silni, gdyż tę moc będziemy czerpać z góry i mimo doznawanego cierpienia, Bóg nie pozwoli na to, by nasze życie całkowicie runęło.

Zatem jak uniknąć krzywdy?
Ja znam jeden sposób i dzisiaj chciałabym Wam go przedstawić 🙂

Sylwia Szutko Fashion Hero


JAK UNIKNĄĆ KRZYWDY?

Moja odpowiedź brzmi:

BĄDŹ DOBRYM CZŁOWIEKIEM

Wychodzę z założenia, że dobro, które rozsiewamy w tym świecie, jest opłacalne. Ono do nas wraca. Owszem nie zawsze, i to jest naturalne. Nie każdy dostrzega naszą pomoc, dobroć, czy też miłość. Jednakże nie może to być powodem, dla którego nie będziemy chcieli żyć dobrze i dzielić się tym, co mamy z innymi.

Nie raniąc innych, prawdopodobieństwo, że nie zostaniemy zranieni, wzrasta. Podobnie jest przy nienawiści – nie pałając do innych nienawiścią, szanse, że nas będą nienawidzić, są znikome. Owszem nie można powiedzieć, że na 100% nikt nas nie skrzywdzi. Tak jak wspomniałam na początku, czasami nie da się uniknąć i powstrzymać krzywdy, którą ktoś nam zadaje i której doznajemy.

Bardzo dobrze można zobrazować to na przykładzie miłości, kiedy jedna osoba darzy drugą niebywałą miłością, jest w stanie zrobić dla niej wszystko, przenosić góry, stara się spełnić wszelkie oczekiwania, a druga osoba potrafi z dnia na dzień ją skrzywdzić np. przez wejście w związek z innym człowiekiem, czyli ogólnie rzecz biorąc dopuścić się zdrady. Osoba zakochana, która była w pełni oddana swojemu partnerowi, nie miała na to wpływu. Nie spodziewała się, że coś takiego może ją spotkać…

ZAWIŁOŚĆ ŻYCIA

Jednak właśnie w życiu czasem bywa tak, że z dnia na dzień potrafi nam się wszystko wywrócić do góry nogami. Wszystkie puzzle, które układaliśmy przez kilka bądź kilkanaście lat, potrafią się rozsypać… W takim momencie to tylko od nas zależy, jak sobie z tym poradzimy. Każdy z nas ma dwa wyjścia. Możemy albo znienawidzić cały świat, szukać winnych, wyznaczać wrogów i niszczyć również innym życie, bo nam ono runęło, albo zaakceptować wszystko, co nas spotkało, spojrzeć na to, jak na zakończony pewien etap w życiu i rozpoczęcie tworzenia swojej historii na nowo, z dobrocią i miłością w sercu.

Zwróćcie uwagę na to, jak wiele osób postępuje „ząb za ząb”.
Przykłady:

 • Ty mi źle czynisz, ja Ci „dowalę” jeszcze bardziej;
 • Ty o mnie źle mówisz, już ja o Tobie opowiem kilka słów;
 • Ty mnie nienawidzisz, ja znienawidzę Cię jeszcze bardziej;
 • Ty mnie krzywdzisz, ja Ciebie skrzywdzę dwa razy mocniej;
 • Ty mnie obraziłeś, powiem Ci, co o Tobie myślę;
 • Ty mnie zlekceważyłeś, już ja Ci pokażę, kto tu rządzi, itd…

Ludzie odpłacają sobie nienawiścią. Krzywdzą się wzajemnie i tym sposobem tak naprawdę największy ból sprawiają sobie samym oraz bliskim. Rujnują siebie i wszystko, co ich otacza. Jednym ze sposobów na to, jak uniknąć krzywdy jest właśnie BYCIE DOBRYM. Nie czyniąc innym źle, sprawiamy, że żyje nam się lepiej, mamy czyste sumienie i żaden kamień nie ciąży nam na sercu. Również, kiedy sami nie odpłacamy się zadawaniem bólu tym, którzy nas skrzywdzili, a przebaczamy.

PRZEBACZENIE

Przebaczenie jest istotną kwestią i przejawem dobroci. Jest uwolnieniem z żalu. Zdarza się tak, że mimo tego, iż będziemy dobrymi ludźmi, zostaniemy skrzywdzeni. I wtedy właśnie przebaczenie jest najważniejsze. Nie chęć zemsty i odwetu, a właśnie miłość i ciepło okazane drugiemu człowiekowi. Zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to trudne… Jednakże, gdy tego dokonamy, będziemy mieli poczucie wolności, czystości serca oraz możliwość bycia dumnym z siebie, że mamy miłość w sobie tak ogromną, że jesteśmy w stanie wybaczyć nawet największą krzywdę.

Fashion Hero


MÓJ PRZYKŁAD

Nigdy nie spotkała mnie taka krzywda oraz nigdy nikt nie zranił mnie na tyle mocno, bym nie umiała sobie z tym poradzić i stanąć na nogi. Uważam, że na swoim przykładzie mogę wskazać, iż jest to skutkiem bycia dobrym człowiekiem. A ja chcę nim być i chociaż czasami słabo mi to wychodzi, dążę do tego, by moje serce rzeczywiście było przepełnione prawdziwą dobrocią wynikającą z miłości, którą mam w sobie.

Zachęcam Was, moi Drodzy, do dobrego życia. Do tego, abyście wszystkie spory zakończyli, nie krzywdzili innych, nie chcieli odpłacać się złem oraz nie pałali nienawiścią do innych. Przepełnijcie swoje serca miłością. Dawajcie innym wszystko, co najlepsze, nawet jeżeli macie tylko uśmiech, ciepłe spojrzenie, bądź miły gest – to są skarby tego świata. Pomagajcie innym bezinteresownie, ale nie dajcie się też wykorzystywać. Dostrzegajcie pewną granicę. Umiejcie powiedzieć zarówno „TAK”, jak i „NIE”, bo nie wszystko jest dobre i nie na wszystko można się zgadzać. Mam nadzieję, że dostrzegacie różnicę.

I pamiętajcie…

DOBRO, KTÓRE DAJCIE INNYM,
PRĘDZEJ, CZY PÓŹNIEJ WRÓCI DO WAS

Moim ogromnym marzeniem jest to, by każdy człowiek na tej ziemi chciał żyć dobrze. Zbyt wiele jest na tym świecie nienawiści, krzywdy, cierpienia i bólu… Dlatego zachęcam Was właśnie do tego, abyście również chcieli być DOBRYMI LUDŹMI i starali się tacy być.


Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jakie jeszcze znacie sposoby na uniknięcie krzywdy? Chętnie usłyszę Wasze zdanie na ten temat, jak i pewnie większość Czytelników, dlatego zachęcam do pozostawienia odpowiedzi w komentarzu 🙂

Dzisiaj było poważniej. Jednakże takie tematy również należy poruszać, prawda?

Pozdrawiam Was najserdeczniej i ściskam mocno! ❤️

Sylwia Fashion Hero

OBSERWUJ MNIE I BĄDŹ NA BIEŻĄCO 🙂

Serdecznie, z całego serducha zapraszam tutaj:

Myślę, że poniższe wpisy, również mogą Cię zainteresować:

 1. 20 pozytywnych nawyków, które odmienią Twoje życie;
 2. Trendy wiosna-lato 2017 | moda
 3. BLACK LOOK – elegancka dama w czarnym wydaniu;
 4.  5 sposobów, jak nauczyć się wstawać rano
 5. Czy dobrze jest być singlem? | SAMOTNOŚĆ

Fot. Illest Design  (klik)

 

Komentarze: 10

 1. Wydaje mi się, że krzywdy nie można uniknąć, można jedynie w odpowiedni sposób się na nią przygotować. To coś, co dopada nas z zewnątrz, nad co nie mamy wpływu. Niewątpliwie, samemu nie krzywdząc innych przekazujemy odpowiednie wzorce, żyjemy w zgodzie z własnymi zasadami moralnymi, rozsiewamy dobro wokół nas. 🙂
  Bookendorfina

 2. Owszem, być dobrym to dobra wskazówka. Ale czy na pewno się sprawdzi, gdy na naszej drodze stanie zły człowiek, bez skrupułów, bez wyczucia, z nastawieniem że musi nas skrzywdzić – bo po prostu inaczej nie potrafi! Nie znaczy, że my mamy być dla niego źli. Ale czy nasze dobro nas ochroni przed jego złem?

  1. Masz racę, nie da się całkowicie ustrzec od cierpienia i krzywdy. One czasami nie są zależne od nas i nie mamy na nie wpływu, gdyż po prostu się dzieją. Moim zdaniem w tym wszystkim chodzi o to, aby bez względu na tę krzywdę, która nas spotyka:
   1. nie odpłacać się tym samym;
   2. nie krzywdzić później innym, dlatego, że nas kiedyś skrzywdzono.

 3. Też uważam, że dobro powraca 🙂 Co nie sprawia, że uważam, że można uniknąć w życiu trudności i cierpień. To chyba niestety tak nie działa. Moim sposobem jest próbowanie wyniesienia z każdego cierpienia, porażki itd. jakiejś lekcji. Wtedy z tego złego, które nam się przytrafiło, możemy wnieść w nasze życie nieco dobra.

 4. Tak cudne zdjęcia, że nie moglam się skupić na tekście. Podziwiam .. a dobro … zawsze wraca.

  Trudności i cierpienie też jest po coś. NAjczęściej uczy nas po prostu pokory i szacunku.

  1. Dzięki Monia! Miło słyszeć 🙂
   I masz całkowitą rację, dobro wraca, a cierpienia i trudności są dla nas porządną lekcją na przyszłość.
   Pozdrawiam serdecznie! 😉

 5. Niestety z krzywdą jest nieco skomplikowana sprawa. W zasadzie nie mamy wpływu na to czy jej doświadczymy, czy też nie. Zależy ona od czynników zewnętrznych, od tego kogo spotkamy na swojej drodze. To co możemy zrobić to spróbować znaleźć sposób na zmniejszenie odczuwania owej krzywdy. Mysle, że nie jesteśmy nawet w stanie się przygotować, określić sowją relacje w obliczu bólu zadanego nam przez drugą osobę, gdyż dzieje się to z zaskoczenia. Gdybyśmy byli ją w stanie przewidzieć zapewne zwyczajnie byśmy do niej nie dopuścili.

 6. Rzeczywiście nie da się w stu procentach uniknąć krzywdy. Jednak zgadzam się z Tobą, że można nauczyć się na nią reagować. Na pewno nie można dawać sobą pomiatać, ale złym rozwiązaniem jest też odpłacanie pięknym za nadobne. To powoduje tylko eskalację nienawiści… Zgadzam się też, że dobrem można zwyciężyć zło. Może nie od razu, ale prędzej czy później dobro procentuje. I to wcale nie oznacza, że jesteśmy naiwni. Bardzo mądry tekst!

  1. Dziękuję, Agnieszka 🙂
   Również zgadzam się z każdym słowem zapisanym w Twoim komentarzu, stanowi on niejako krótką kontynuację mojego wpisu.
   Jeszcze raz dziękuję! ❤️

 7. Myślę, że nie powinniśmy żyć unikając krzywdy, cierpienia, bólu, przez to możemy po prostu bać się życia, które jest z tego złożone i rezygnować z wymarzonego celu, mogącego nadać większe znaczenie naszemu życiu z powodu bólu. Masz rację powinniśmy być dobrzy, mili, nie odpłacać tym samym, to jest tak naprawdę mądrość i siła. Zostanie nam ona wynagrodzona.
  Ale nie robienie czegoś, tylko dlatego, że możemy zostać skrzywdzeni mnie nie przekonuje.
  To tylko moja refleksja, mimo wszystko tekst jest dobry :).

Dodaj komentarz